O nás

Název MŠ KUŘÁTKA NUČICE získala mateřská škola dne 1. září 2007, kdy byla také dokončena druhá část plánované rekonstrukce budovy. V první části rekonstrukce bylo realizováno nové dispoziční řešení šaten a ve třídách proběhla rekonstrukce osvětlení. Druhá část rekonstrukce se týkala umyvárny, WC dětí a kuchyně. Přidáním umyvadla a jednoho dětského WC byla dokonce možnost zvýšení kapacity. V kuchyni byly instalovány nové dřezy a nová digestoř. Celá budova dostala nová plastová okna a dveře.

Další rekonstrukce školy se konala o letních prázdninách roku 2012, kdy probouráním nosné zdi se z naší jednotřídní MŠ, stala MŠ dvoutřídní. Z tohoto důvodu byla opět nutná rekonstrukce šaten, dětských WC, umývárny a kuchyně. Tato rekonstrukce proběhla za finanční podpory přilehlých obcí. Škola v této době byla také vybavena novým dětským nábytkem, novými podlahami a koberci v celých prostorách naší školy. Rozmístění a vytvoření zázemí a koutků pro děti, doplnění výzdobou především z vlastních výtvorů a výrobků, činní lví podíl na celkově příjemném a rodinném zázemí.

O letních prázdninách v roce 2019 opět proběhla kompletní výměna koberců a lina ve třídách a všech místností MŠ. Na podzim 2019 byla dokončena výstavba zděného přístřešku na popelnice. V létě roku 2020 proběhla rekonstrukce nevyhovujícího sprchového koutu v umývárně s výměnou baterií u umyvadel a opravou neodtékajících umyvadel.

Přestože zahájení provozu školy je datováno 1.1.1976, patří škola díky rekonstrukcím a neustálým obměnám mezi progresivní.

Od 1. 1. 2003 je škola samostatným právním subjektem, příspěvkovou organizací.

Rekonstrukcí mateřské školy se kapacita změnila z původních 28 dětí na 38 dětí. Děti jsou rozděleny do dvou tříd. Zelená třída je heterogenní, navštěvují ji děti zpravidla od 4 do 7 let. Oranžová třída je díky své kapacitě 12 dětí plně vyhovující pro soukromí a aklimatizaci nově příchozích nejmladších dětí ve věku od 2–4 let.

Součástí naší školy je i školní jídelna. Vybavení školní jídelny je postupně obměňováno a modernizováno dle finančních možností zřizovatele a zveřejněných dotačních titulů. Do kuchyně MŠ byl v roce 2022 pořízen, díky dotaci MAS Podlipansko, konvektomat pro ulehčení práce pí. kuchařky a pro zdravější úpravu a rozmanitější pestrost jídel.

Pracovníci obecního úřadu zajišťují údržbu zahradní zeleně, čistotu okolo objektu školy a obstarávají drobné údržbářské práce.

Zahrada školy nabízí velké možnosti pobytu dětí v jakémkoliv ročním období. Její velká rozloha nabídla vybudování různých zákoutí s pískovištěm a jeho zastíněním, průlezkami, domečkem, skluzavkou a dalšími prvky pro hry a dostatečné pohybové vyžití dětí. Vzrostlým stromem se snažíme vytvořit stinné zákoutí, potřebné pro pobyt dětí na zahradě v letních měsících. Proto také byla v roce 2021 za finanční podpory MAS Podlipansko nainstalovaná venkovní markýza. K osvěžení dětí v horkých měsících slouží zahradní mlhoviště. Náš školní program je taktéž zaměřen na spolupráci s rodinou, a proto i část zahradního pozemku byla řešena tak, abychom zde mohli realizovat společná odpoledne s rodiči a dětmi a zároveň tak využít i celou zahradu k tomuto účelu. Lokalita, ve které se MŠ nachází, umožňuje mnoho pozorování v přírodě, přírodních jevů. Nabízí realizaci prvků ekologické výchovy, naplňování programu zdravého životního stylu, umožňuje řadu pěších výletů, a tak podporu zdraví dětí.

Zahrada jako součást a dobrá podmínka pro naplňování cílů RVP je taktéž stále doplňována novými prvky pro pestřejší vzdělávací nabídku a naším cílem je hledat její maximální využití ve prospěch rozvoje klíčových kompetencí dětí předškolního věku.

Společně byl vybudován hmyzí koutek, jehož dominantou je hmyzí domeček, vyvýšené záhonky osázené sezónními rostlinami a bylinkami. V klidní části zahrady jsme postupně vytvořily ovocný sad. Děti se tímto naučí zodpovědnosti, nutnosti o něco se starat, abychom z toho měli radost a užitek.

V dalším období plánujeme zpřístupnit a zkulturnit sklepení zahradního domku pro účely kvalitnějšího a přehlednějšího uchování venkovních hraček. Dále plánujeme výsadbu ovocné zahrádky (keře borůvek, lesní jahody). Plánujeme také na zahradu zakoupit bazén s plastovými míčky pro lepší a zdravější vývoj dětí.

Historie a současnost

Mateřská škola Nučice byla poprve otevřena 1. září 1976. Budova byla vystavena v rámci akcí „Z“ a poskytovala zázemí dětem ze všech spádových obcí – Nučice, Konojedy, Prusice, Oplany a Vyžerky. Budova je umíštěna v klidné části obce a v roce 2006 prošla částečnou rekonstrukcí a celá budova byla nově vybavena dětským nábytkem. Další rekonstrukce proběhla o letních prázdninách 2012, kdy se z jednotřídky vytvořila dvoutřídka pro celkem 38 dětí. Součásti školy je jídelna a zahrada. Mateřská škola má celodenní provoz od 06:45 do 16:30 hodin.

Naše Motto

„Kdybych měla vychovat své dítě znovu,
vybudovala bych pro něj nejdříve sebeúctu a pak teprve dům.
Prstem bych víc malovala a míň hrozila.
Méně bych ho opravovala a víc si s ním hrála.
Nedívala bych se na hodinky, ale prostě bych se dívala.
Nestarala bych se tak o učení, ale prostě bych se starala.
Chodila bych víc na procházku a pouštěla víc draků na provázku.
Nehrála bych si na vážnou, ale vážně bych si hrála.
Proběhla bych víc polí a viděla víc hvězd.
Víc bych objímala a míň s ním „válčila“.
Viděla bych v žaludu častěji dub.
Nebyla bych přísná, ale přístupná.
Neučila bych ho lásce k síle.
Naučila bych ho síle lásky.“

Nikdy nebudeme moci vychovávat své děti znovu. Nikdy.
Máme jen jedinou možnou příležitost, a to neopakovatelnou…

S touto filosofií se snažíme naplňovat cíle RVP PV podle kterého naše škola pracuje.

Jak to u nás vypadá